Печінка – унікальний багатофункціональний орган, що виконує ряд життєво важливих функцій.
Життя без цього органу так само неможливо, як без серця і легенів.
Печінка – це орган, який важить в середньому 1,5 кілограма і розташований у правій верхній частині черевної порожнини, захищеній найнижчими ребрами.
Здорову печінку не можна пропальпувати, оскільки вона знаходиться під реберним каркасом.
Печінка – це винятковий орган. Вона має чудову здатність до регенерації при пошкодженні!
Її основними функціями є:
Печінка фільтрує всі речовини в організмі (ліки, алкоголь, їжа, хімічні сполуки...)
Печінка відіграє важливу роль у контролі рівня глюкози в крові та необхідна для виробництві жовчі, білків, жирів та деяких гормонів.
Печінка - єдине місце синтезу важливих білків: альбумінів, фібриногену, протромбіну (важливі компоненти системи згортання крові)
Печінка переробляє жири в організмі, зокрема, відповідає за їх виробництво, перетворення, транспортування. Печінка не призначена для зберігання жирів, але в здоровій печінці до 5% від її маси можуть міститися «крапельки» жиру
За античних часів печінку вважали центром емоцій людини, за які сьогодні «відповідає» серце. В ті ж часи люди думали, що гнів і смуток беруть свій початок у печінці.
Незважаючи на висоту, що дорівнює лише 10 см, печінка середнього розміру має майже такий самий об’єм, що і футбольний м’яч, і це робить її другим за величиною органом в організмі людини після шкіри.
НАСГ, або неалкогольний стеатогепатит – це захворювання печінки, що має те саме походження, що й НАЖХП –
«Неалкогольна жирова хвороба печінки».
НАСГ: важка форма неалкогольний жирової хвороби печінки
«Гепатит» може бути не лише вірусним захворюванням (таким, як гепатити В і С). Слово «гепатит» походить від грецького слова «hepatos», що означає «той, що надходить з печінки». Захворювання називається гепатитом, коли воно супроводжується процесами запалення у печінці.
У більшості випадків поява НАСГ – наслідок малорухливого способу життя, пов’язаного з харчуванням продуктами з високим вмістом цукру та жирів.
У разі надмірного споживання вуглеводів і жиру печінка виробляє і зберігає жир у надлишковій кількості
Потрапляючи в кров з травного тракту, цукор розпадається на дві прості складові: глюкозу і фруктозу. Глюкоза дуже необхідна для функціонування тканин головного мозку, печінки, м'язів. Але не вся глюкоза відразу ж йде на покриття енергетичних потреб. Під впливом інсуліну частина глюкози перетворюється в глікоген, який відкладається в основному в печінці. Це запас, який використовується організмом для підтримки постійної концентрації глюкози в крові, а значить, і для постачання нею органів і тканин.
НАСГ дуже тісно пов’язаний із зайвою вагою, ожирінням та діабетом 2 типу. Ось чому його відносять до «метаболічних» захворювань
Деякі люди знаходяться у більшій небезпеці захворіти на НАСГ, ніж інші.
Дійсно, деякі стани визнаються як чинники ризику НАСГ
Зайва вага (25 < ІМТ< 30)
Ожиріння (ІМТ > 30)
Цукровий діабет другого типу
Інсуліно- резистентність
Метаболічний синдром
Вік старше 50 років
Розділіть вагу в кілограмах на свій зріст у метрах у квадраті.
Якщо ваш зріст становить 1,65 метра і вага 80 кілограмів: 85/(1,65х1,65) = 31,2.
Ваш ІМТ = 32.
Печінка продовжує виконувати свої функції Компенсований цироз
Печінка руйнується до виникнення печінкової недостатності декомпенсований Цироз
Цироз прогресує і розвивається в рак печінки
У хворих на НАСГ рак печінки може розвиватися, минаючи ступінь розвитку цирозу.
Першою причиною смерті пацієнтів з НАСГ крім ураження печінки залишаються ускладнення з боку серцево-судинної системи.
ЗДОРОВА ПЕЧІНКА
<5% жиру в клітинах печінки
СТЕАТОЗ
(ЖИРОВА ПЕЧІНКА)
>5% жиру в клітинах печінки
НАСГ БЕЗ ФІБРОЗУ
стеатоз
+ запалення
+ збільшення печінки
НАСГ З ФІБРОЗОМ
стеатоз
+ запалення
+ збільшення печінки
+ фіброз (1-3 ступені)
ЦИРОЗ АБО РАК
АБО ІНШИЙ РЕЗУЛЬТАТ
виражений фіброз
(4 ступінь)
Оцінити швидкість прогресування захворювання важко, оскільки вона індивідуальна для кожної людини.
Але, як відомо, через набір ваги або ускладнення діабету прогресування хвороби може призвести до вираженого фіброзу, цирозу або раку.
Розвиток НАСГ також збільшує ризик розвитку діабету або погіршує його перебіг.
Печінка знаходиться в центрі всіх обмінних процесів. При розвитку НАСГ печінка руйнується, з’являється запалення і в кров виділяються речовини - адіпокіни, які небезпечні для серцево-судинної системи. Основною небезпекою для пацієнтів з НАСГ є кардіоваскулярний ризик (виникнення серцево-судинних захворювань або ускладнень з боку серцево-судинної системи).
Печінка є мовчазним органом – не болить, тому НАСГ – «тихе» хронічне захворювання
Більшість пацієнтів не відчувають ніяких симптомів або неспецифічні симптоми (патологічна втома, яка не проходить після відпочинку, слабкість), а захворювання часто виявляється випадково.
Його також можна виявити через ускладнення, тобто коли хвороба вже прогресувала до запущеної стадії.
помірний біль або дискомфорт у верхній правій частині живота
патологічну втому, слабкість.
Можуть спостерігатися й інші симптоми, які частіше асоціюються із запущеною стадією хвороби печінки, але вони не є специфічними для НАСГ і можуть бути пов’язані з іншими станами:
Втрата апетиту
Нудота
Набряки у ногах
Жовте забарвлення шкіри та очей (жовтяниця)
Свербіж
Випорожнення дуже світлого кольору
Накопичення рідини в животі (асцит при цирозі)
Якщо у вас раптом з’явилися якісь симптоми або дискомфорт, Вам слід звернутися до лікаря!
Ви можете відмітити ті пункти, які характеризують ваші стани та симптоми, і розповісти своєму лікарю.
Якщо у людини присутні декілька чинників ризику метаболічного синдрому на фоні малорухливого спосібу життя або вищевказані симптоми їй необхідно проконсультуватися у свого лікаря і пройти обстеження на наявність НАСГ.
Лікар направить Вас до фахівців, які перевірять, чи є захворювання на НАСГ, за допомогою таких сучасних методів:
Аналіз крові
Еластографія
Фібромакс
УЗД
МРТ
Біопсія печінки
Ведуться подальші дослідження в галузі діагностики, і найближчим часом ми маємо наблизитися до розробки діагностичних тестів на основі аналізів крові, які могли б полегшити діагостику НАСГ
В останнє десятиліття наука досягла великих успіхів у розробці препаратів для лікування НАСГ. На сьогодні протоколи лікування ще не затверджені органами охорони здоров’я, але для пацієнтів з НАСГ є реальна надія отримати лікування найближчим часом.
Згідно з дослідженнями, на додачу до медикаментозного лікування запобігти прогресуванню захворювання на НАСГ можна шляхом контролю прогресування станів, пов’язаних з НАСГ. За відсутності лікування пацієнти з НАСГ можуть уникнути або уповільнити прогресування лише зміною способу життя. Ефективна і послідовна зміна способу життя може впливати на розвиток НАСГ і навіть на розвиток фіброзу, за умови зниження ваги не менше 10% від маси тіла і її підтримки на цьому рівні.
Фізичні вправи Здорове харчування
Дуже важливим моментом для людей із зайвою вагою є зниження маси тіла на 5-10% за 3-6 місяців терапії і утримання результату протягом року, що дозволяє зменшити ризики для здоров'я, поліпшити прогноз захворювань печинки. Для більшості пацієнтів, що мають зайву вагу, зміна харчування на тривалий період часу представляє нездійсненне завдання. Зниження калорійності харчування на 5-20% ккал на добу від розрахункового призводить до зменшення маси тіла на 0,5-1,0 кг на тиждень.
Справжньою проблемою є підтримка ваги в довгостроковій перспективі, чого вдається досягти лише 10% пацієнтів, часто через брак часу та/або ресурсів, тож у багатьох можуть опускатися руки, коли вони стикаються з такими значними змінами
Якщо у вас виникли труднощі з тим, щоб зробити такий крок, не треба почуватися винуватим чи розчаровуватися, а потрібно знайти підтримку.
Уникайте різкого схуднення, тому що це може привести до неприємних наслідків для печінки і всього організму.
Порада: коли ви будете готові почати цю подорож до здорового життя, у нагоді вам можуть стати ці хороші звички
Рекомендується готувати все самостійно, щоб точно знати, що знаходиться у вашій тарілці.
Напівфабрикати мають високий вміст жирів, солі та цукру. Будьте уважні з високим вмістом цукру та жирів.
Не секрет, що жири необхідні для нормально функціонування організму.
Але є різновиди жиру, які здатні провокувати порушення роботи організму, викликати захворювання та загалом згубно впливати на стан здоров'я людини.
Вживання великої кількості насичених жирів підвищує рівень холестерину, ризик прогресування НАСГ та ризик серцевих захворювань.
Молочні продукти – вершки, вершкове масло, сири, жирні сорти м’яса – це все насичені жири.
За рекомендаціями ВООЗ, насичені жирні кислоти мають складати до 10% калорій, які ми щодня отримуємо з їжею і напоями
Якщо ви з'їдаєте більш ніж 100 г жирного м'яса, налягаєте на випічку та сири, ви порушуєте норму. Вона становить 20 г насичених жирів на добу для жінок та 30 г - для чоловіків.
Це - приблизно 2,5 столові ложки вершкового масла або чотири сосиски із супермаркету для жінок та роял гамбургер і чотири ложки вершків для чоловіків.
Заміна насичених жирів у раціоні має бути саме на продукти, які містять ненасичені та мононенасичені жирні кислоти (містяться в лососі, оливковій олії, авокадо, мигдалі, горіхах та насінні)
Поповнення нестачі рідини вкрай важливе. Якщо ви будете приймати достатню кількість питної води протягом дня, ваш організм не відчуватиме її нестачі. Якщо вам не подобається смак простої води, ви можете забезпечити достатнє її споживання іншим способом: натуральні ароматизатори - свіжий лимон, м’ята або огірок - зроблять воду свіжою та ароматною на смак.
Їжте повільно! Вашому шлунку потрібно як мінімум 20 хвилин після початку прийому їжі, щоб відправити повідомлення про ситість у ваш мозок. Якщо ви їсте занадто швидко, ви можете переїсти 4.
Коли обираєте продукти в магазині, обов’язково уважно прочитайте етикетки на продуктах, які ви збираєтеся купити. Вони є важливим джерелом інформації про харчову цінність і склад продуктів, які ви складаєте в свій кошик.
Список інгредієнтів представляє їх в порядку зменшення вмісту:
основні інгредієнти в продукті завжди вказані першими. Якщо першим інгредієнтом у списку є масло або олія, ймовірно, жирність продукту дуже висока.
Більше того, показники харчової цінності, відображені на етикетках, вказують на вміст жиру, цукру та солі в продукті.
Наприклад: Продукт, що містить >20 г цукру на 100 г продукту, вважається таким, що має високий вміст цукру. Але продукт, що містить <3 г жиру на 100 г продукту, вважається таким, що має низький вміст жиру.
Фізична активність сприяє гарному самопочуттю, а також покращує фізичну форму: балансує вагу, зменшує інсулінорезистентність, нормалізує рівень цукру для діабетиків, запобігає виникненню чи ускладненню серцево-судинних захворювань...
Фізична активність – це будь-який рух, що призводить до витрат енергії:
Низька інтенсивність: прогулянки, садівництво...
Помірна інтенсивність: плавання, повільний біг, йога...
Висока інтенсивність: теніс, їзда на велосипеді, біг, групові заняття в спортзалі
Фізичні вправи: рекомендації
Всесвітня організація охорони здоров’я рекомендує таке щотижневе навантаження, щоб залишатися у формі:
150 хв. робити вправи середньої інтенсивності або
75 хв. робити вправи високої інтенсивності
Але будьте дуже обережні при виборі виду і інтенсивності фізичного навантаження.
Проконсультуйтеся з лікарем або фахівцем перед початком тренувань.
Схильність до діабету або діабет другого типу
Зайва вага або ожиріння (особливо в районі живота)
Артеріальна гіпертензія
Апное сну (порушення дихання під час сну)
Високий рівень холестерину (ЛПНЩ) або тригліцеридів
Ускладнення з боку серцево-судинної системи в анамнезі
або якщо у вас є такі симптоми, як біль або дискомфорт у верхній правій частині живота, зверніться за консультацією до сімейного лікаря, гастроентеролога, ендокринолога або кардіолога, якщо ви стоїте на обліку через якусь хворобу: лікар вас обстежить і може запропонувати здати аналіз крові на печінкові проби або пройти УЗД черевної порожнини. Якщо лікування необхідне, ваш лікар в будь-якому випадку зможе повідомити вас про це і проконсультувати.
До захворювань печінки люди все ще ставляться упереджено і занадто часто асоціюють їх зі зловживанням алкоголем, наркотиками або вірусами гепатиту В і С. Будьте обережні, тому що не тільки перераховані фактори призводять до захворювань печінки, а й спосіб життя, неправильне харчування і брак фізичної активності.
1. Яковлев А. Б. Дерматологические симптомы цирроза печени: значимость междисциплинарной проблемы //РМЖ. – 2014. – Т. 22. – №. 20. – С. 1471-1476.
2. https://healthblog.uofmhealth.org/what-does-the-liver-do#:~:text=At%20more%20than%203%20pounds,player%20in%20the%20digestive%20system Доступ к стр 03.08.2020
3. http://www.webcardio.org/klynycheskaya-kartyna-alghorytm-dyaghnostyky-y-dyfferentsyaljnoj-dyaghnostyky-pervychnoj-nealkogholjnoj-zhyrovoj-bolezny-pecheny.aspx Доступ к стр 03.08.2020
4. Рекомендации ВОЗ https://www.who.int/ru/news-room/fact-sheets/detail/healthy-diet Доступ к стр 03.08.2020
5. Дедов И. И. и др. Национальные клинические рекомендации по лечению морбидного ожирения у взрослых. 3-ий пересмотр (лечение морбидного ожирения у взрослых) //Ожирение и метаболизм. – 2018. – Т. 15. – №. 1.